تاریخ انتشارشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۴۳
کد مطلب : ۱۳۰
رییس ستاد گردشگری شهرداری خبر داد:

برگزاری اولین دوره «جایزه گردشگری تهران»/اختصاص 10 دستگاه اتوبوس گردشگری نوروزی

رییس جدید ستاد گردشگری شهرداری تهران در نشست خبری، برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و اقدامات پیش بینی شده برای ویژه برنامه های نوروزی این ستاد را تشریح کرد.
برگزاری اولین دوره «جایزه گردشگری تهران»/اختصاص 10 دستگاه اتوبوس گردشگری نوروزی
به گزارش همایش پرس «مهرشاد کاظمی» در ابتدای نشست تبیین برنامه های ستاد گردشگری شهرداری تهران گفت: تهران علی رغم ظرفیت های فراوانی که برای جذب مسافرین شهرستانی و حتی توریست های خارجی دارد، خوب شناخته و معرفی نشده است. وی با بیان اینکه حدود دو ماه است که مسئولیت ستاد گردشگری را عهده دار شده ام، افزود: با توجه به آشنایی و شناختی که از موضوع گردشگری دارم برنامه های کوتاه مدت و میان مدتی را برای پیشبرد اهداف ستاد گردشگری شهرداری تهران تعریف کردم.
 
مهمترین برنامه های ستاد گردشگری شهرداری
کاظمی تصریح کرد: از آن جا که اطلاعات حوزه گردشگری علی رغم فراوانی به صورت پراکنده وجود دارد و جامع نیست، سامانه جامع گردشگری را راه اندازی کردیم که فاز اول آن تا قبل از نوروز افتتاح خواهد شد که در آن تمامی مراکز فرهنگی، هنری، تاریخی و گردشگری معرفی می شود.  
وی ادامه داد: این سامانه بر مبنای نقشه، اپلیکیشن و سایت Visit.Tehran.ir طراحی شده است و در آن تاریخچه ای از بناها و عمارت ها و سیر تاریخی آن ها و توضیحاتی در مورد مراکز خرید و همچنین توریست سلامت ارائه می شود. 
رییس ستاد گردشگری شهرداری تهران در ادامه اظهار داشت: بانک اطلاعات گردشگری تهران نیز دیگر سامانه حوزه گردشگری است که در حال حاضر به صورت مستقل کار می کند و تصمیم بر این است که تا سال آینده با سامانه جامع گردشگری تجمیع و به عنوان زیرمجموعه سامانه جامع محسوب شود. در بانک اطلاعات گردشگری تهران حدود 600 کتاب با موضوع گردشگری و با کلید واژه های گردشگری، توریسم و آثار تهران قرار داده شده است.
وی افزود: همچنین پایان نامه هایی که با موضوع گردشگری به نگارش در آمده اند چمع آوری و به صورت کتابچه در این سامانه قرار داده شده اند. علاوه بر این آدرس هتل ها، سفره خانه های سنتی، حدود 200 گالری، سینماها و تماشاخانه ها در این سامانه وجود دارد. 
کاظمی با اشاره به اینکه حدود 1700 نقطه در تهران در برنامه های تهران گردی شورای شهر مورد بازدید قرار گرفته، گفت: تقویم گردشگری و رویدادهای گردشگری تهران، ایران و جهان، سایت ها و اپ های مرتبط با موضوع تهران و نشریاتی که در مورد گردشگری منتشر می شوند در این بانک معرفی می شوند. 
وی ادامه داد: کلاس های رایگان تهران پژوهی و تهران شناسی از هفته آینده راه اندازی می شوند و اولویت برای شرکت کنندگان در وهله اول به شورایاران، پرسنل شهرداری و افراد فعال در تورهای گردشگری اختصاص دارد که به این افراد مدرکی با همکاری دانشگاه های تهران و علمی کاربردی داده می شود.
برگزاری نخستین جایزه گردشگری تهران
رییس ستاد گردشگری تهران عنوان کرد: اولین دوره مراسم جایزه گردشگری تهران سال آینده برگزار خواهد شد که در آن به پایان نامه، رسانه، خبرنگار، کتاب، شورایار، مکان، ناشر، ایده و آژانس برتر و فعال در حوزه گردشگری جوایزی اهدا خواهد شد.
وی بیان داشت: سال آینده همچنین نمایشگاه «جاذبه های گردشگری تهران 1400 » را در هفته تهران خواهیم داشت. علاوه براین برای حمایت از گالری ها، گالری گردی را در روزهای جمعه در دهه فجر و با حضور هنرمندان خواهیم داشت. با توجه به ظرفیت های بالای شورایاری ها و محلات برنامه ای برای شورایاران در نظر گرفتیم که بتوانند روزهای پنجشنبه محله خود را معرفی کنند و برای محله هایشان جذب گردشگر داشته باشند.
وی افزود: «حکایت تهران» را با همکاری شورایاری های تهران راه اندازی کردیم که داستان های تهران را معرفی می کند.
برنامه های نوروزی ستاد گردشگری
کاظمی با بیان اینکه شهرداری تهران با توجه به همزمانی تولد حضرت علی(ع) و چند رویداد دیگر با عید نوروز امسال برنامه های مفصلی را برای این ایام در نظر گرفته است، گفت: در راستای شعار «تهران شهری برای همه» نوروزگاه امسال از 15 تا 29 اسفند بخش اول برنامه ها و از 29 اسفند تا 15 فروردین 99 بخش دوم برنامه های یکپارچه خود را اجرا می کند. 
وی ادامه داد: راه اندازی های کارناوال های شادی، گروه های موسیقی و تئاتر در نقاط مختلف تهران که با همکاری سازمان زیباسازی، شهرداری های مناطق اداره کل فرهنگی و ستاد گردشگری انجام می شود از دیگر برنامه های نوروزی است.
 رییس ستاد گردشگری شهرداری تهران با بیان اینکه باید به معرفی آداب و آیین هایی که برای ورود به نوروز در فرهنگ ما وجود دارند، توجه بیشتری کنیم، اظهار داشت: میر نوروز یا نوروز خوانی، سبزه رویاندن در 20 اسفند، خانه تکانی و قالیشویی که نماد آن در چشمه علی است، از جمله این آیین ها به شمار می روند. 
کاظمی ادامه داد: آیین هایی مانند چهارشنبه سوری، جمعه آخر سال و آشتی کنان و همچنین سمنو پزان که در کشورهای آسیای میانه از جمله تاجیکستان توجه ویژه ای به آن دارند و به آن «سی ملک» گویند، نیز از دیگر آیین ها برای ورود به نوروز است.
وی یادآور شد: حدود 500 هزار پک تهیه شده که در آن نقشه تهران و مکان هایی که در عید خدمات دهی می کنند قرار داده شده است. این پک ها از طریق 100 ایستگاه ثابت و متحرک توزیع خواهند شد. با همکاری بانک های شهر، گردشگری و آینده تخفیف هایی که اماکن و مجموعه های مختلف برای نوروز در نظر گرفته اند به صورت کارت در این بسته ها قرار می گیرد.
وی افزود: 10 دستگاه اتوبوس گردشگری برای نوروز به صورت رایگان در نظر گرفته شده که راهنما در اتوبوس ها به معرفی جاذبه ها و اماکن می پردازد و افراد به ایستگاه ها و مسیرهای تعریف شده که اکثر آن ها در مناطق 11 و 12 واقع شده اند، منتقل می شوند.
تبدیل«ستاد» به «سازمان» گردشگری
کاظمی در خصوص ساختار ستاد گردشگری، بیان داشت: ستاد گردشگری در گذشته زیرمجموعه اداره کل رفاه بود و توجه چندانی به ظرفیت های آن نمی شد. از سال 91-92 به عنوان ستاد نوروزی فعالیت می کند. در دوره جدید مدیریت شهری توجه بیشتری به موضوع گردشگری می شود و لایحه تشکیل سازمان گردشگری شهرداری تهران تهیه شده و کارگروه این کار تشکیل شده و منتظر تصویب در صحن شورا است.
وی در پایان خاطرنشان کرد: می توان از گردشگری برای  درآمد پایدار، همبستگی ملی و ایجاد شور و نشاط در مردم استفاده کرد و اگر سازمان گردشگری در شهرداری ایجاد شود انجام این امور با سهولت بیشتری میسر می شود.
وبگردی
چگونه یک همایش موفق برگزار کنیم

چگونه یک همایش موفق برگزار کنیم

ادامه مطلب
نهمین همایش سراسری روانپزشکی کودک و نوجوان

نهمین همایش سراسری روانپزشکی کودک و نوجوان

ادامه مطلب
نام شما
آدرس ايميل شما